Maszyny CNC - co to jest, budowa i zastosowanie, nowe i używane

W przemyśle coraz większą rolę odgrywają maszyny CNC. Są to maszyny CNC przemysłowe, które wykorzystują komputer do sterowania narzędziami. Możliwa jest regulacja parametrów pracy narzędzia, posuwu, prędkości czy ścieżki.

Maszyny numeryczne zastępują swoje manualne odpowiedniki, gdyż zapewniają znacznie większą wydajność. Oferowane przez nas maszyny CNC służą do obróbki metalu. Są wykorzystywane przez szereg branż, od motoryzacji, przez lotnictwo po energetykę.

Zadzwoń lub wyślij e-mail i
znajdziemy maszynę dla Ciebie
TELEFON
Wieloletnie Doświadczenia
maszyny CNC co to jest budowa i zastosowanie nowe i używane
Profesjonalnie, wieloletnie doświadczenie Rzetelnie i solidnie Sprawna obsługa i dobry kontakt
profesjonalne usługi i kompleksowa oferta

Maszyny CNC co to jest

Dzięki możliwości wykonywania zaawansowanych obliczeń przez komputer w czasie rzeczywistym, maszyny CNC numeryczne zapewniają nieosiągalną dla maszyn manualnych wydajność. Wszystkie maszyny CNC z naszej oferty wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz trwałością. Wiele urządzeń numerycznych ma także potencjał do przyszłej modernizacji.

Postaw na doświadczenie
Dlaczego Zaufały Nam Setki Klientów
Działamy Terminowo, Rzetelnie i Solidnie
Wieloletnie Doświadczenie
Kompleksowo - szkolenie, serwis, dostawa
Poznaj nas lepiej

Rodzaje maszyn CNC

Największą grupą wśród maszyn numerycznych są obrabiarki, które wykorzystują skrawanie do tworzenia metalowych elementów. Oprócz nich wyróżnia się także inne maszyny CNC, które sterowane są przy pomocy komputerów.

  • Frezarki
  • Tokarki
  • Wiertarki
  • Wycinarki
  • Wypalarki
  • Giętarki
  • Lasery
Zadzwoń lub wyślij e-mail i
znajdziemy maszynę dla Ciebie
TELEFON
+15
Lat
doświadczenia
+573
Sprzedanych
Maszyn
16
Specjalistów
W Zespole

Budowa maszyny CNC i zastosowanie

Często zaawansowane maszyny CNC są w stanie wykonywać więcej niż jedną czynność. W naszej ofercie znajdują się frezarki, które można wykorzystać do wiercenia otworów, a także tokarki z funkcją szlifowania lub gwintowania. Zastosowanie maszyny CNC zależy od jej możliwości oraz użytych w procesie obróbki narzędzi.

Obecnie maszyny numeryczne wykorzystuje się także do elektrodrążenia otworów, spawania oraz lakierowania proszkowego. Oddając sterowanie pracą maszyny CNC komputerowi, można uzyskać najwyższy poziom precyzji oraz niemalże stuprocentową powtarzalność, co jest znakiem wysokiej jakości produktów.

Sterowanie maszynami CNC i ich programowanie

Chociaż wszystkimi maszynami numerycznymi sterują komputery, mogą robić to w różny sposób. Wyróżniamy trzy podstawowe sposoby, które są wykorzystywane podczas obróbki. Obecnie maszyny CNC stosują sterowanie:

  • Punktowe - daje możliwość ustawienia narzędzia w dowolnym punkcie względem przedmiotu. To najprostszy sposób sterowania, który wykorzystuje się podczas produkcji pojedynczych przedmiotów. W ten sposób można wygodnie wykonać wiercenie, gwintowanie czy przebijanie.
  • Odcinkowe - narzędzie porusza się wówczas po określonym torze. Prędkość posuwu jest ustalona z poziomu komputera. Jest to szczególnie przydatne podczas frezowania. Za punkt odniesienia służy oś współrzędnych. Nowoczesne maszyny CNC stosujące sterowanie odcinkowe pozwalają na frezowanie zarysów prostokątnych, odsadzeń przelotowych czy wykonywanie frezów płasko-równoległych.
  • Kształtowe - najbardziej zaawansowana forma sterowania, która wykorzystywana jest w maszynach wieloosiowych. Daje możliwość wielopłaszczyznowej obróbki przedmiotu. Pozwala na wyjątkowo szeroki zakres ruchów we wszystkich kierunkach.

Maszyny numeryczne - jakie wykorzystują oprogramowanie?

Operator maszyny CNC porozumiewa się z nią za pośrednictwem komputera. Służy do tego specjalistyczne oprogramowanie. Dzięki niemu w prosty, intuicyjny sposób przedstawione są wszystkie parametry pracy maszyny CNC. Możliwe jest samodzielne tworzenie kodu lub jego konwersja z graficznego projektu wykorzystującego grafikę wektorową.

Na pierwszym etapie produkcji wykorzystuje się oprogramowanie do wspomaganego projektowania typu CAD. Obsługa parametrów pracy maszyny CNC odbywa się z wykorzystaniem programów CAM. Z poziomu oprogramowania można ustalić ścieżkę posuwu narzędzia, prędkość obrotu, specyfikę pracy czy położenie wrzeciona.

Jak wygląda praca operatora maszyn CNC

Za proces obróbki wykonywany przez maszyny CNC odpowiedzialny jest operator. Musi on posiadać wiedzę z zakresu mechaniki, aby zamontować narzędzia i umieć obsłużyć podstawowe aspekty danego typu maszyny CNC. Oprócz tego konieczna jest znajomość podstawowych kwestii związanych z obsługą komputera. Wszystkie parametry pracy są dokładnie opisane w oprogramowaniu - znajomość języka angielskiego znacznie ułatwia obsługę.

Do głównych zadań operatora zalicza się ustawienie maszyny, założenie narzędzi oraz wykonywanie pomiarów kontrolnych, żeby ustalić, czy efekt końcowy pokrywa się z tym, co planowano uzyskać na początku. Operatorzy maszyn CNC mogą poszerzać swoją wiedzę dzięki kursom i szkoleniom, które dla nich organizujemy. Po zakończeniu pracy operator musi wyłączyć maszynę, usunąć narzędzia z uchwytów oraz sprzątnąć wszelkie zabrudzenia powstałe podczas produkcji.

Maszyny CNC używane i nowe

Oferowane przez nas maszyny CNC są maszyny CNCmi najwyższej jakości. Zapewniają przedsiębiorcom znaczną przewagę nad konkurentami, którzy korzystają z maszyn manualnych. Jakość oferowanych produktów znacznie się zwiększa, gdyż urządzenie nie męczy się i nie popełnia ludzkich błędów - działa zawsze tak, jak zostanie zaprogramowane.

Szkolenia

Zdajemy sobie sprawę z tego, że obsługa maszyn numerycznych jest skomplikowana. Świadczymy kompleksowe usługi szkoleniowe dla operatorów, dzięki czemu mogą oni podnosić swoje kwalifikacje. Pozwala to prowadzić proces produkcyjny w sposób optymalny, zmniejsza także ryzyko uszkodzenia maszyny w wyniku błędu ludzkiego. Zaawansowane maszyny CNC wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu mechaniki oraz programowania - dzięki nam operatorzy mogą zdobyć wszystkie niezbędne kompetencje.

Serwis

Wszystkie maszyny CNC wymagają regularnych przeglądów i napraw. Doskonale znamy budowę każdego maszyny CNC i wiemy, na co należy zwracać uwagę. Świadczymy usług serwisowe w ramach napraw gwarancyjnych oraz pogwarancyjnych, co pozwala zachować ciągłość produkcji w każdych warunkach.

Copyright © 2023 cnc-obrabiarki.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Zadzwoń